The AFL has today announced the intake for the 2023 NAB AFL and AFLW Academy programs.

The 2023 NAB AFL Academy and 2023 NAB AFLW Academy squads each feature 30 players and include a selection of the most talented 17-year-old footballers across the country.

The players selected will be eligible in the 2023 NAB AFL Draft and 2023 NAB AFLW Draft, following the 2023 NAB AFLW season.

Players will participate in high performance and personal development programs throughout the 2023 season. Program content will be delivered through a mixture of face-to-face and online modules.

The 2023 NAB AFL Academy will come together for an induction camp in December, before reconvening for camps and matches in April and May.

The 2023 NAB AFLW Academy will commence with a camp in January, which will be followed by camps in April and June, and a match.

This is the 26th annual intake for the AFL Academy and the sixth intake for the AFLW Academy, with both squads featuring players from every state and territory across Australia.

Among the players selected in the boys’ squad are Harley Reid, Jed Walter and Daniel Curtain.

Reid and Walter were both selected in the 2022 NAB AFL National Championships U18 Boys All-Australian Team after impressing for Victoria Country and the Allies respectively. Reid also received the Jack Collins-Alan Schwab AFL Life Members scholarship in September.

Curtin was best on ground in the 2022 NAB AFL Futures game, which was played on the MCG as a curtain-raiser before the 2022 Toyota AFL Grand Final.

The girls’ squad includes Shineah Goody, Brooke Barwick and Matilda Scholz, who were all selected in the 2022 NAB AFLW National Championships U18 Girls All-Australian Team while competing as bottom-aged players.

Goody was the dominant player at this year’s Championships, winning the MVP as a 16-year-old. She averaged 27 disposals, five clearances and six tackles per game to lead South Australia to three wins from three matches.

Cross-code talent Georgie Cleaver has also been selected. The Western Australian key position player is also a talented netballer and has been a national and state representative.

National Academy Manager Tarkyn Lockyer congratulated all players on their selection and said he was excited to work with the future stars of our game.

“Selection in the NAB AFL and AFLW Academy is a significant achievement and all players are thoroughly deserving of their place in the squads,” Lockyer said.

“It is extremely pleasing to again have all states and territories represented in this year’s intake and highlights Australian Football remains the first-choice sport for our country’s most talented young athletes.

"We are very excited about the high level of talent within this group of future stars of the AFL and AFLW, many of whom have already showcased their outstanding skills and abilities at representative level.

"As part of their selection in the 2023 NAB AFL and AFLW Academy, players will be given the opportunity to continue to develop on and off the field under the guidance of expert coaching, high performance and wellbeing staff.

“They will also be given the opportunity to be part of AFL and AFLW environments by attend training sessions with AFL and AFLW clubs, which will provide first-hand experience of the standards required to make it at the highest level.”

Both squads will be coached by Tarkyn Lockyer, who will be supported by a combination of male and female coaches who have experience working with girls and boys football programs.

2023 NAB AFLW ACADEMY

NAME

SURNAME

STATE

STATE LEAGUE CLUB

COMMUNITY CLUB

Brooke

Barwick

TAS

Tasmania Devils

Glenorchy

Molly

Brooksby

SA

Norwood

Golden Grove

Kyanne

Campbell

NT

Northern Territory Thunder

Pioneer

Georgia

Clark

TAS

Tasmania Devils

Glenorchy

Georgie

Cleaver

WA

East Fremantle

Rossmoyne

Rania

Crozier

QLD

Brisbane Lions Academy

Aspley

Darcie

Davies

QLD

Gold Coast Suns Academy

Southport

Amy

Gaylor

VIC M

Calder Cannons

Strathmore

Shineah

Goody

SA

Woodville-West Torrens

Henley

Tsharni

Graham

NT

Northern Territory Thunder

Palmerston

Elaine

Grigg

SA

Central District

Broadview

Jaime

Henry

WA

Swan Districts

Upper Swan

Lila

Keck

VIC C

Bendigo Pioneers

Strathfieldsaye

Bianca

Lyne

VIC C

Dandenong Stingrays

Mornington

Sienna

McMullen

QLD

Gold Coast Suns Academy

Burleigh

Olivia

Morris

NSW/ACT

Sydney Swans Academy

Pennant Hills

Sophie

Peters

QLD

Brisbane Lions Academy

Maroochydore

Alyssia

Pisano

VIC M

Eastern Ranges

Rowville Knights

Jessica

Rentsch

VIC C

GWV Rebels

Portland Tigers

Marnie

Robinson

NSW/ACT

Sydney Swans Academy

UTS

Matilda

Scholz

SA

Glenelg

Goodwood Saints

Kaitlyn

Srhoj

WA

Peel Thunder

Halls Head

Melanie

Staunton

NSW/ACT

GWS Giants Academy

Ulladulla

Laura

Stone

VIC M

Eastern Ranges

Lysterfield

Jess

Vukic

VIC M

Eastern Ranges

Vermont

Kristie-Lee

Weston-Turner

VIC M

Western Jets

Spotswood

Kiera

Whiley

VIC M

Western Jets

Caroline Springs

Mikayla

Williamson

VIC C

Dandenong Stingrays

Pines

Piper

Window

SA

Glenelg

Uraidla Districts

Lauren

Young

SA

West Adelaide

Goodwood Saints

2023 NAB AFL ACADEMY

NAME

SURNAME

STATE

STATE LEAGUE CLUB

COMMUNITY CLUB

Lachlan

Cabor

NSW/ACT

Sydney Swans Academy

Shellharbour

Nate

Caddy

VIC M

Northern Knights

Yarrambat

Jack

Callinan

TAS

Tasmania Devils

Clarence

Caiden

Cleary

NSW/ACT

Sydney Swans Academy

Sydney University

Daniel

Curtin

WA

Claremont

West Coast

Jack

Delean

SA

South Adelaide

Reynella

Zane

Duursma

VIC C

Gippsland Power

Foster

Mitchell

Edwards

WA

Peel Thunder

South Mandurah

William

Green

VIC M

Northern Knights

Northcote

Riley

Hardeman

WA

Swan Districts

Caversham

William

Lorenz

VIC M

Oakleigh Chargers

Boroondara Hawks

Kane

McAuliffe

SA

North Adelaide

Central Augusta

Colby

McKercher

TAS

Tasmania Devils

Launceston

Ashton

Moir

SA

Glenelg

Plympton

Connor

O'Sullivan

NSW/ACT

Murray Bushrangers

Albury

William

Patton

SA

West Adelaide

Mitcham

Nathan

Philactides

VIC M

Oakleigh Chargers

Blackburn

Ethan

Read

QLD

Gold Coast Suns Academy

Palm Beach Currumbin

Archer

Reid

VIC C

Gippsland Power

Inverloch-Kongwak

Harley

Reid

VIC C

Bendigo Pioneers

Tongala

Archie

Roberts

VIC M

Sandringham Dragons

Hampton Rovers

Jake

Rogers

QLD

Gold Coast Suns Academy

Broadbeach

Ryley

Sanders

TAS

Sandringham Dragons

North Launceston

Cooper

Simpson

VIC C

Dandenong Stingrays

Mount Martha

George

Stevens

VIC C

GWV Rebels

South Warrnambool

Koltyn

Tholstrup

WA

Subiaco

Newtown-Condingup

Orlando

Turner

NT

West Adelaide

South Alice Springs

Jed

Walter

QLD

Gold Coast Suns Academy

Palm Beach Currumbin

Nick

Watson

VIC M

Eastern Ranges

East Ringwood

Darcy

Wilson

VIC C

Murray Bushrangers

Wangaratta Rovers